Recenze

Psycholožky v županu: 10x neformálně o duševním zdraví

„Poznatky a aktuality z psychologie v neformálním duchu, avšak s pevným základem v odborné teorii a praxi.“

Přesně to nám přináší Tereza Beníčková a Karolína Peruth v knize podle stejnojmenného podcastu Psycholožky v županu. Kniha nabízí mnoho tipů, cvičení a zajímavostí, které lze snadno využít v rámci péče o naše duševní zdraví. Záměrem textu je mimo jiné přispět k destigmatizaci péče o duši. Vyvrací mýty a stereotypy. A naopak normalizuje rozhovory, pocity a debaty týkající se právě psychického zdraví. Otevřeně se baví o těchto deseti tématech: 1. Péče o duševní zdraví; 2. Srovnávání s ostatními; 3. Rutinní aktivity jako pilíř duševní pohody; 4. Zdravé a toxické vztahy; 5. Generová identita; 6. Perfekcionismus; 7. Duševní zdraví v pracovním procesu; 8. Toxická pozitivita; 9. Posttraumatický růst; 10. Psychická odolnost.*

Hned na začátku oceňuji krátké pojednání o tom, jak předloženou knížku číst, přijde mi to velmi užitečné. Výše zmíněná témata, kterými se autorky zabývají, hodnotím jako velmi aktuální (nová, moderní) a potřebná. Rozhodně se nejedná o omílání již stokrát napsaného. Z každé kapitoly jsem si odnášela mnoho nových poznatků i doporučení ať už na další zdroje či k vlastnímu seberozvoji. Vše je psáno velmi srozumitelně a s takovou, řekla bych, hravou zvídavostí a zápalem pro věc. Jak autorky sami uvádí, jedná se spíše o nakouknutí do daných témat a předložení těch nejdůležitějších myšlenek. Ty jsou však doplněny o velké množství odkazů ať už na odborné studie, výzkumy, články, literaturu, tak i na populární podcasty, rozhovory s odborníky či dokonce filmy a seriály. Takže pokud jste zvědavý jako já, určitě dostanete tip, kde dostudovat další informace.

Kniha je hodně interaktivní a tím vtahuje čtenáře tak trochu do středu dění. Čtenář rozhodně nemusí být jen pasivní. V průběhu čtení může zkoušet různá drobná cvičení, odpovídat si na otázky nebo se třeba posunout do online světa díky QR kódům. Autorky rovněž vybízejí ke komunikaci s nimi. Text jsem si sama pro sebe pojmenovala jako velmi živý. A to díky velkému množství příkladů ze života (či z terapeutické praxe autorek); úryvků z přednášek, statistik a výzkumů; výňatků z uměleckých děl; a v neposlední řadě scének ze seriálů filmů a pořadů. Tím vším je kniha hojně protkána a vhodně obohacena.

Autorky se nebojí ani narovnávání rozšířených dezinformací či nesprávných interpretací. Zmiňují i nepopulární názory, které nemusí být všem po chuti, například o tom, že když něco neznáme, máme z toho strach a raději se schováme za hradbu stereotypů a předsudků. Líbí se mi také, že autorky do tvorby zapojily i další odborníky v oboru, jejichž názory zde zaznívají. Za jedinou výtku můžu považovat skutečnost, že mě trochu rušilo označení písmenky, která z autorek danou pasáž psala. Ale to je jen drobnost (a navíc velmi subjektivní). Jinak je kniha velmi čtivá, svižná a svěží. A doporučila bych ji laikům, kteří hledají informace, jak začít pečovat o své duševní zdraví i odborníkům pro rozšíření obzorů a pro obohacení o nové úhly pohledu.

*Nejedná se o přepis obsahu knihy, ale pouze o parafrázi autorky recenze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *