Už jste někdy zažili situaci nemoci nebo úrazu, kdy byl váš stav velmi nepříjemný nebo přímo bolestivý, ale nedalo se s tím nic dělat, než čekat, až se stav zlepší? Troufám si tvrdit, že v nějaké podobě jsme něco takového prožili snad všichni. Umíme si tak představit, jak je těžké přijmout všudypřítomný prožitek diskomfortu. Někteří lidé takoví prožitek mají jako běžnou součást života a někdy bohužel nemají onu vyhlídku na zlepšení, na to, že nepříjemné prožitky skončí. O tom, jak lze s takovou situací naložit, se můžete více dozvědět právě v knize Úleva od bolesti.
Kniha na téměř 200 stranách představuje velmi čtivou a srozumitelnou formou mindfulness jako metodu využitelnou nejen při zvládání bolesti, ale i jako součást běžného života. Autor Jon Kabat – Zinn přitom vychází ze své mnohaleté praxe a řady vědeckých poznatků z oblasti mindfulness – based stress reduction (tedy využitelnosti mindfulness pro zmírnění stresu). Nabízí čtenáři mindfulness (nebo česky „všímavost“) jako prostředek ke zkvalitnění života a možnost, jak žít život plněji, vědoměji a v přítomnosti. Zároveň jsou tyto poznatky ukázány i v kontextu zvládání dlouhodobé zátěže, jakou jistě představuje prožívání dlouhodobých a jinými prostředky obtížně řešitelných bolestivých stavů.
V sedmi kapitolách se čtenář postupně dočte více o problematice života s bolestí, ponoří se „do nitra věci“, dozví se více o možnostech snižování stresu pomocí všímavosti. Autor také představí 7 zásad práce s bolestí a pak se již čtenář seznamuje s všímavostí jako takovou – dozví se, jak všímavost rozvíjet, získá praktická doporučení pro svou praxi a seznámí se i s texty vedených meditací, které jsou v anglickém jazyce dostupné i on-line a kniha na ně obsahuje odkazy.
Kniha je psána velmi srozumitelně, čtivě a troufám si tvrdit, že i někomu, kdo o konceptu všímavosti nikdy neslyšel, může přinést velmi solidní vhled do tématu a poskytnout mu poměrně přesnou představu, o čem vlastně všímavost je a v čem spočívá její praktikování. Trochu škoda je, že doprovodné meditace nejsou k dispozici v českém jazyce. Naopak bych chtěla ocenit grafické provedení knihy, kdy je text proložen krásnými meditativně laděnými ilustracemi a téměř na každé druhé stránce je vytažený úryvek textu s hlavní myšlenkou dané kapitoly nebo odstavce. Oproti jiným knihám mám pocit, že kniha “Úleva od bolesti” jde více do hloubky, do pochopení samotné podstaty praktikování mindfulness, spíše než aby se jednalo o návodnou příručku.
Ať už čelíte v životě chronické bolesti, nebo běžnějším a méně závažným nepříjemnostem, mindfulness může být nástrojem, jak se naučit se sebou a se svými prožitky pracovat tak, aby bylo jejich zvládání únosnější, snesitelnější, nebo aby se utrpení zmírnilo natolik, že na něj je možné nemyslet. Celkově může kniha dobře posloužit odborníkům v oblasti péče o duševní zdraví i laikům, ať už trpí chronickou bolestí, nebo se chtějí seznámit s mindfulness a vnést tak do svého života novou kvalitu.