Recenze

Aktivity pro děti s těžkým kombinovaným postižením

Každé dítě potřebuje rozvíjet všechny své smysly. Většina smyslového vnímání funguje bezděčně při běžných denních činnostech. U dětí s postižením je potřeba rozvoje celého spektra stejná, avšak kvůli specifické kondici jedinců je třeba jim s rozvojem oslabených smyslových orgánů pomoci. 

První publikace speciální pedagožky Martiny Hadačové, která dlouhodobě pracuje s dětmi s těžkým kombinovaným postižením, je cenným zdrojem pro všechny, kteří s dětmi s danou problematikou přichází do častého kontaktu. Autorka ve své 135 stránkové příručce plné aktivit přináší praktické a ověřené postupy, jak efektivně stimulovat a podporovat rozvoj dětí s ohledem na jejich speciální potřeby a nutnost individuálního přístupu. 

Jedna třetina knihy je věnována úvodnímu slovu a vysvětlení konceptu bazální stimulace a jeho rozčlenění na stimulaci somatickou (např. polohování, kontaktní dýchání), vibrační (např. rytmizace slov s vibrační masáží kloubů) a vestibulární (např. pohupování v závěsné houpačce, pasivní pohyby hlavou). Dále jsou zde popsány příklady důležitých denních rituálů pro uvědomování si vlastní osoby, tělesného schématu, upevnění konceptu aktivit v čase.  Vše je velmi čtivě a srozumitelně popsáno. 

Další dvě třetiny knihy obsahují již konkrétní aktivity rozdělené do čtyř ročních období, kdy v každém z těchto období nalezneme několik činností s důrazem kladeným na jeden ze smyslů – zrak, sluch, čich, chuť a hmat – případně jejich kombinaci. 

K některým aktivitám jsou třeba pomůcky, které většinou nalezne každý doma či se dají něčím lehce nahradit. Zároveň je součástí téměř každé aktivity doprovodná říkanka či písnička. Obzvlášť oceňuji rozdělení aktivit dle smyslů. Příklady jsou přiloženy ve foto ukázce na konci této recenze. 

Existenci publikace, jako je tato, vnímám velmi pozitivně, po jejím přečtení mám jistotu, že se při práci s dětmi mohu opřít o spoustu nápadů. Osobně se mi však zdá při zpětném procházení stránek příručky, že se aktivity velmi často opakují s obměnou sezónního materiálu.

 

Zdroj: Nakladatelství Portál

Knihu doporučuji rodičům a obecně pečujícím osobám, které by rády doplnily svůj repertoár činností pro děti vyžadující neustálou a náročnou péči, a všem pracovníkům pomáhajícím dětem vytvořit podpůrné a rozvojové prostředí.

Zdroj: Nakladatelství Portál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *