Recenze

Human design

Zajímají vás různé přístupy k popisu lidské osobnosti a jejích charakteristik? Jistě nejste první ani poslední, přece jen téma poznání a porozumění tomu, jak lidé fungují se objevuje už v antice. Human design z tohoto pohledu představuje další z možných cest, jak poznat a popsat lidskou osobnost.  Jedná se o holistický systém sebepoznání. Vychází přitom z celé řady dosavadních a řadu let starých směrů a poznatků – astrologie, I-´tingu, védské filozofiea kabaly, díky kterým přináší možná trochu neotřelý a velmi komplexní pohled na člověka. 

Kniha je přitom psaná spíše jako praktická příručka. Nezabývá se dlouhými teoretickými výklady o tom, co Human design je a kde se vlastně vzal (což je mi trochu líto protože právě to by mne zajímalo). Namísto toho čtenáře hned na začátku vede k tomu, aby si na doporučeném odkazu nechal bezplatně vytvořit svou mapu human designu, jakýsi osobnostní profil. I já sama bych velmi doporučila po úvodní části knihy číst se svou vlastní mapou v ruce a informace obsažené v knize zkoušet průběžně rovnou aplikovat a zasazovat do kontextu své vlastní mapy. 

Domnívám se, že je kniha natolik komplexní, že není možné, přečíst ji v kuse a dočíst ji s tím, že “to už umíme” nebo že Human designu rozumíme. Spíš bych na ni nahlížela jako na učebnici, ke které je možné se průběžně vracet a získané informace zasazovat do kontextu svého osobnostního profilu a charakteristik nebo profilu a charakteristik svých blízkých. Zároveň to rozhodně není nudný a suchopárný výklad, ale velmi podrobné představení jednotlivých charakteristik. 

Pro ilustraci pracuje Human design s tím, že každému přiřazuje určitý osobnostní typ, pro který definuje silné a slabé stránky a také afirmace, které mohou být podpůrné nebo rozvojové. Dále s tím, že máme určitá energetická centra (která odpovídají čakrám) a u každého z nás jsou tato centra buďto otevřená nebo definovaná, s čímž se pojí další charakteristiky. Vždy je vysvětlen význam daného centra a nabídnuty otázky, které mohou být pro člověka inspirativní či rozvojové. Následně tento přístup pracuje s dalšími pojmy, které s sebou přinášejí různé charakteristiky v různých oblastech života. Záměrně je zde již nebudu vypisovat, protože není možné je vysvětlit stručně (kvůli velkému množství těchto aspektů) a pojmy samy o sobě by vyzněly prázdně a abstraktně. Zvědavé čtenáře zde proto odkážu na knihu jako takovou, která nabídne hlubší a velmi podrobný vhled do dané problematiky :-). 

Čtenář tak může nahlédnout jednak na své silné a slabé stránky, a tím lépe porozumět tomu, jak se sebou zacházet, aby měl dost energie a cítil se v životě dobře. Zároveň může porozumět svým blízkým nebo specificky dětem, a tak může lépe hledat způsob, jak spolu fungovat. Přestože je kniha spíše učebnice, čte se poměrně snadno, čemuž napomáhá členění textu do krátkých kapitol, které kopírují rozdělení jednotlivých charakteristik, které kniha popisuje. 

Přiznávám, že tím, že text knihy jde rovnou k věci a představuje efektivní a podrobný výklad, obtížně se mi vybírá, co bych mohla napsat o knize, abych ji potenciálním čtenářům přiblížila a zároveň nezabíhala do detailů, které by bez kontextu byly obtížné srozumitelné. Jako nováčka v oboru a relativního skeptika k různým ezotericky laděným přístupům mne kniha přesvědčila o tom, že se jedná o smysluplný a promyšlený systém. Jistě je na každém, jaké informace si pro sebe vybere jako relevantní. To koneckonců platí i u jiných charakteristik – považuji-li sama sebe za introverta, budu se pravděpodobně při hodnocení vlastní osobnosti zaměřovat na rysy, které tuto charakteristiku potvrzují. Zároveň bude-li čtenář k teorii Human design přistupovat s otevřenou myslí a zvědavostí, může zjistit, že řada informací odpovídá skutečnosti a tomu, jak sám sebe zná, a že mu kniha přináší další důležité informace o něm samotném. A možná dojde podobně jako já k dojmu, že na Human designu vlastně nic moc “ezo” není a že jde skutečně o jeden z relevantních přístupů k poznání osobnosti člověka. Směru podloženého ne tvrdými vědeckými daty, ale lety prověřenými teoriemi, filozofií a znalostmi z jiných než psychologických oborů. 

Knihu bych doporučila čtenářům, kteří se zajímají o lepší poznání a porozumění sobě samým i druhým lidem. Pro odborníky může být dalším z mnoha způsobů, jakými lze na osobnost člověka nahlížet a může jim v tomto směru přinést další inspiraci. Nedoporučila bych ji čtenářům, kteří pro akceptaci jakéhokoli pohledu vyžadují tvrdá data a přísně vědecký přístup. Osobně se mi kniha četla dobře a plynule. Bavilo mne sledovat, co na mne z mého profilu sedí a zamýšlet se nad věcmi, které mi Human design nabídl a které jsem si třeba dosud neuvědomovala nebo jem je u sebe neměla zcela jasně pojmenované. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *