Etologie je věda o chování zvířat včetně člověka. Takto definovaný obor je nutně výrazně široký, a tak musí integrovat poznatky z rozsáhlé škály vědních oblastí od neurologie, přes psychologii k terénnímu pozorování. Kniha etologie s podtitulem „mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce“ se právě o takovou integraci snaží, relativně stručně představuje jednotlivé oblasti, ale také čtenáře vybaví zdroji pro hlubší ponor.
První a nejsilnější stránka knihy – jelikož vše pramení z tohoto faktu – je autorský kolektiv složený ze 4 hlavních editorů, 41 autorů jednotlivých kapitol a 2 ilustrátorů. Ač je možné o každé/m autorovi/ce mluvit podrobněji, tak vzhledem k omezenému místu se zmíním pouze o doc. RNDr. Marku Špinkovi, Scs., na jehož přednášky evoluční psychologie jsem docházel na FF UK, a jen co jsem zjistil, že se na knize podílel, byl jsem si jist, že si knihu chci přečíst. Četba mě bavila stejně jako zmíněné přednášky. Na následujících řádcích vysvětlím, jak mé již vysoké očekávání bylo mnohonásobně překonáno nejvýrazněji díky následujícím: přehlednost/rozložení knihy, komplexní pohled na několik zástupců zvířecí říše včetně člověka, ilustrace a doporučená literatura.
Autoři v úvodu představují několik zásadních vlastností knihy. První vlastností je „hyperlinkové“ čtení, které funguje tak, že v rámci tématu při zmínění relevantních informací podrobněji rozpracovaných jinde v knize je uveden odkaz na danou sekci – síť odkazů je k tomuto účelu dostatečně hustá. Ač je toto primární záměr autorů, jak knihu použít, tak vzhledem k rozdělení na celky je snadné jí číst i postupně od začátku do konce a umím si představit, že bych četl 4 hlavní sekce i pozpátku. Rozvržení pak následuje Timbergenovy zákony, které říkají, na jaké úrovni analýzy se o organismus zajímáme; jak mechanicky fungují jeho části (př. Nervová soustava), jak se vyvíjí v čase, jaký účel má jeho chování a jak se vyvinul evolucí. Kromě čtyř hlavních témat je zde také úvod do studia a část zabývající se aplikací teoretických poznatků v rámci ochrany zvířat. Podle mě autoři uspěli ve svém záměru knihu postavit přehledně a napomoci propojit relevantní vědecké obory, které se na organismy dle autorů často dívají pouze ze svého pohledu a opomíjejí jiné.
Hlavní text je doplněn o několik vybraných živočichů, kteří jsou rozebráni dopodrobna, a kteří napomáhají ilustrovat v kontextu poznatky obsažené ve zbytku obsahu vždy dle konkrétního druhu organismu s jistým zaměřením. Od nervové soustavy u švábů, strategií rozmnožování u kukaček až ke kultuře u lidí. Myslím, že kromě zajímavého výběru jsou tyto sekce důležité pro čtenářův dobrý pocit, jelikož množství příkladů jednotlivých druhů uvedených napříč textem je vyčerpávající, a většinu příkladů si tak člověk po pouhém přečtení spíše nezapamatuje. Podrobnější ponor pak u jednotlivých organismů tomuto problému nečelí a alespoň já jsem po přečtení těchto sekcí měl pocit, že danému druhu poměrně dobře rozumím.
Mimo obsahu je silnou stránkou publikace grafické zpracování a ilustrace. Myslím, že hezčí knihu jsem v ruce v životě nedržel. Ilustrace vybraných druhů před začátkem každé kapitoly – i seznamu literatury a rejstříku – jsou zkrátka nádherně zpracované a působí dojmem terénního deníku s ručními skicami, popisy a poznámkami, jenž si výzkumník během expedice črtal. Každá „skica“ je navíc doplněna popiskem se zajímavými informace jinak v textu neobsaženými. Výběr stylu je zkrátka dokonalý. Jedinou vadou na kráse jsou místy přítomné překlepy a jiné chyby, avšak při publikaci takovéhoto rozsahu a autorského kolektivu to považuji za téměř nevyhnutelné.
Samotný text je čtivý a snadno pochopitelný, a co je nejdůležitější, konzistentní napříč jednotlivými kapitolami, potažmo jejich autory. Nikdy jsem neměl pocit, že by některá kapitola výrazně převyšovala ostatní nebo za nimi zaostávala svou kvalitou, ač musím přiznat, že některé bych si přál delší (např. kapitola věnována epigenetice). Editorům mohu pouze metaforicky smeknout klobouk. Seznam literatury na konci každé kapitoly dále obsahuje jak přehledové, tak podrobné české i zahraniční zdroje v dostatečném množství.
Celkově autorský kolektiv plní sliby, které svému čtenáři na začátku dává a nad jeho rámec přidává k obsahu krásný kabátek a tento učební text se tak snadno stává nejen odborným, obsáhlým, čtivě napsaným, chytře rozvrženým, ale i krásným a bude tak zdobit polici odborníka stejně jako každého nadšence o živé tvory a proces evoluce, který jim dal vniknout.