Od původního anglického vydání knihy Self-analysis Karen Horney nás dělí přes osmdesát let, nicméně aktuálnost myšlenek autorky i v dnešních dobách je neoddiskutovatelná. Psychoanalýza svým významem zastává své neochvějné místo nejen … Continue reading »
Tag Archives: analytická psychologie
Analytická psychologie v pohádkách
Pohádky jsou naší součástí od nepaměti. Ostatně jsou považované za nositele tradic a hodnot společnosti. Jsou typické tím, že se předávají z generace na generaci, v dřívějších dobách pouze orální … Continue reading »
Cesta matky
„Nemáte-li děti, pak největší výhodou musí být, že si dál můžete myslet, že jste hodný a milý člověk; jakmile totiž máte děti, uvědomíte si, jak začínají války.“ (Fay Weldon) Nedávno … Continue reading »
Já a obranné mechanismy
Snad není nikoho ve společnosti, kdo by neslyšel o Freudovi. Je to většinou to první, co každého napadne, když se řekne psychologie. Dalšími asociacemi (ano, je to i jím užívaný … Continue reading »
Vývoj osobnosti
Vydáním knihy Vývoj osobnosti se do rukou čtenářů dostává sedmnáctý svazek Jungových publikací. Švýcarský psychiatr Carl Gustav Jung je hlavním představitelem analytické psychologie, v jehož teorii se prolínají prvky náboženství, mytologie … Continue reading »
Stín v nás: Podvratná životní síla
Verena Kastová, významná analytická psychoterapeutka, ve své knize představuje téma, které v psychologii zaujalo místo v roce 1912 – C. G. Jung tehdy poprvé popsal koncepci stínu, která je dodnes nedílnou součástí … Continue reading »
C. G. Jung: Aspekty mužství
Individuace, anima, animus, persona, archetyp,… Nejen to jsou pojmy celosvětově spojované s Carlem Gustavem Jungem. On sám se v žádném díle nezabývá pouze mužskou psychologií jako takovou, a tak se … Continue reading »