Archiv štítku: hádanky

Přijdou tři logici do baru …: 100 nejhezčích logických a matematických hádanek

Stojíte na rozcestí na ostrově, kde žijí dva kmeny lhářů a pravdomluvných. Potřebujete se vydat správnou cestou a zeptat se můžete přítomného muže, o kterém ale jeho kmenovou příslušnost netušíte. Jak se ho zeptáte, abyste vyšli správně?

Dambeck_přebal

Přijdou tři logici do baru… je kniha, která obsahuje 100 úloh, které potrápí lecjakou zvídavou mysl. Až do otevření této knihy jsem se považovala za nadprůměrně inteligentní a hádanky i origami mě bavily. Tahle kniha mě ale upřímně dost často frustrovala. Berte mě s rezervou, nefrustrovala mě vlastně ani tak kniha, ba snad ani komentáře autora knihy typu „Tuto úlohu vyřešily děti“ v místech, kde jsem nevěřícně hleděla; jako spíše má neschopnost mnoho z hádanek rozlousknout.

Všechny úlohy jsou rozděleny do osmi kapitol podle zaměření i náročnosti: přes klasické hádanky existující již mnoho let, úlohy, při nichž se hodí matematické dovednosti i hádanky pro kreativní mysl bez počtů. Díky tomu jsem si ověřila, kde jsou mé přednosti a kde prostor pro zlepšení nebo akceptaci daného. S některými otázkami jsem se již během života setkala, ale valná většina mi byla dosud neznámá. Jasně jsem vnímala dlouhodobé zaujetí pro hádanky, jakož i pečlivost a práci, kterou si autor této knihy Holger Dambeck, se sestavením úloh dal.

Díky knize už vím, jak rozřadit trpaslíky do dvou skupin podle barvy čepice, na kterou si žádný z nich nevidí; jak z deseti palet balíčků čokolády poznat při jediném vážení tu, při jejíž výrobě se rozbil dávkovač; či jak se ve dvou otázkách zeptat na cestu tří totožně vypadajících duchů, z nichž jeden vždy lže, druhý vždy mluví pravdu a třetí to střídá.

Kniha mě naučila spoustu nových úhlů pohledů, které možná někdy využiji v životě, především jsem si díky ní dala do pohybu své zrezivělé mozkové závity a strávila s ní mnoho pěkných zimních večerů.

Kniha je vhodná pro všechny zvídavé mysli,  pro jednotlivce i na skupinovou zábavu (nebo nezábavu :-)) i pro ty, kteří mají pocit, že je nic nepřekvapí a svou bystrost chtějí otestovat.

Martin Gardner: Jakou barvu má medvěd?

Logik, který je na dovolené v Oceánii, natrefí na ostrov obývaný dvěma příslovečnými kmeny poctivců a padouchů. Členové jednoho kmene vždy mluví pravdu a členové druhého vždy lžou. Logik přijde na místo, kde se cesta rozdvojuje, a musí se zeptat jednoho domorodce stojícího opodál, kterou cestou má pokračovat do vesnice. Nemůže nijak zjistit, do kterého kmene domorodec patří, tak se na chvíli zamyslí a pak položí jedinou otázku. Odpověď mu prozradí, kudy se má vydat. Jakou otázku položil?

Nad touto a dalšími 64 matematickými a logickými hádankami se můžete „potrápit“ nad knížkou Jakou barvu má medvěd? od Martina Gardnera.

pictureprovider

Martin Gardner, americký matematik a populizátor vědy, psával sloupky matematických her do prestižního časopisu Scientific American. Nejlepší z hádanek pak vydal v samostatné knížce. Ta patří k nejoceňovanějším ve svém oboru. Zajímáte-li se tedy o logické a matematické problémy či vás jen baví si čas od času „žhavit mozkové závity“, jistě by neměla uniknout vaší pozornosti.

Knížka je malého formátu, lehce se vejde do větší kapsy; zkrátit si jí volnou chvíli můžete tedy například při cestě tramvají. Ke každé z 65 úloh v knížce najdete i správné řešení; nemusíte se tedy trápit, pokud byste na to správné nemohli přijít. Mnohdy se to nepodařilo ani profesorům z prestižních amerických univerzit.

Chcete zjistit, zda jste na tom lépe než oni?