Šum: O chybách v úsudku
Recenze

Šum: O chybách v úsudku

Zřejmě žádnému nadšenci behaviorální ekonomie nemohla uniknout novinka z pera Daniela Kahnemana. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii a autor slavného titulu Myšlení, rychlé a pomalé již v minulosti uplatnil svůj um v rozklíčování faktorů lidského rozhodování a přemýšlení. Přestože Šum je pouze volným pokračováním předchozí knihy, čtenářovi se vyplatí seznámit se s základními koncepty nazírání … Celý článek »

Recenze

Necháte přejet pět dělníků nebo jen jednoho, když se na ně bude řítit tramvaj? Aneb jak se v životě rozhodnout správně

Známé dilema s tramvají, kdy můžete na poslední chvíli přehodit výhybku, a tak zachránit život pěti dělníkům a obětovat jednoho, je jeden z nejvýznamnějších psychologických experimentů – samozřejmě pouze myšlenkových. Ukazuje na složitý mechanismus rozhodování, do jehož nitra můžeme díky této novince nahlédnout. Autorem knihy Jak jsem šel pro mléko a vrátil se s kolem je německý novinář … Celý článek »

Recenze

Kniha rozhodnutí: 50 grafických modelů pro strategické rozhodování

Knihu rozhodnutí, která by se díky své menší velikosti a útlosti mohla jmenovat Knížka rozhodnutí, lze bez potíží přečíst během pár hodin. Její hodnota však nespočívá v rychlém prolistování, ba ani rychlém pročtení, nýbrž v důkladnějším – pomalejším – čtením a především praktickým využíváním modelů v praxi. Autoři Mikael Krogerus a Roman Tschäppeler jsou severští „nepsychologové“ – žurnalista … Celý článek »