Na knihu Angeliky Grubert, Hry pro zvládání emocí, jsem se velmi těšila. Můj zájem kniha vzbudila nejen z profesních důvodů, ale také proto, že jsem sama mámou dvou malých nezbedů a byla jsem zvědavá, zda by se nedala některá z her aplikovat třeba i v domácím prostředí, tedy v menším počtu dětí. Kniha je primárně … Celý článek »
Štítek: emoce
Rozcházení: Pět kroků k tomu, jak už nežít spolu, ale přesto šťastně
Autorka, manželská a rodinná terapeutka Katherine Woodward Thomasová se odhodlala k odvážnému úkolu, a sice sepsat publikaci o tom, jak se vědomě rozejít. Pojem vědomý rozchod nás provází celou knihou. Sama autorka ho definuje takto: „Vědomý rozchod charakterizuje především laskavé jednání, velkorysá gesta a upřímná snaha udělat správnou věc ze správných důvodů. Stručně řečeno, je … Celý článek »
Přivítejte nevítané
Nakladatelství Alferia nám přináší od Pemy Chödrön, buddhistické mnišky pocházející z USA, již druhou knihu. V knize Přivítejte nevítané najedete dvacet krátkých zamyšlení nad tématy empatie, soucitu a práce s emocemi z buddhistického pohledu. V závěru naleznete krátce popsané techniky meditací. Tato kniha nemohla přijít v příhodnější čas. Současná situace ve světě v nás probouzí … Celý článek »
Cesty ke klidu: Jak se vyrovnat s nejistotou
„Zaměřit se na konkrétní fenomén, abychom ho dokázali lépe pochopit, znamená vnímat ho jako skleněný hranol. Držíme ho na světle a otáčíme a obracíme ho ze všech stran, abychom prozkoumali všechny jeho plochy. Kousek ho oddálíme, abychom ho uviděli jako celek, a pak zase přiblížíme, abychom si mohli prohlédnout detaily.“ Úryvek z knihy, na kterém lze … Celý článek »
Mapy mých pocitů
Sbalíme si batůžek, hlavně pořádnou svačinu, nazujeme si pořádné boty a vyrazíme na dalekou a dobrodružnou pouť do říše emocí i hlubokých citů. Čeká nás obtížná cesta plná vrcholů i údolí, tajemných lesů i záhadných oceánů, mystických jezer i nevyzpytatelných pohoří, plná barev i černobílých chvilek. A teď už nastavme své kompasy do hlubin svého … Celý článek »
Karel Nešpor: Úsměvy, zkušenosti, výstřednosti
Úsměvy, zkušenost, výstřednosti je další knížkou známého českého psychiatra, doktora Karla Nešpora, působícího zejména v oblasti léčby návykových onemocnění. Je také autorem mnoha úspěšných publikací jako například Kudy do pohody, Jak být milejší anebo Střízlivě, většinou vesele. Knížku nečtete jedním dechem. To nejspíš ani nebyl autorův záměr. Nabízí velké množství kratičkých celků, které čtenáři můžou … Celý článek »
Mindfulness u dětí a dospívajících: 154 technik a aktivit
Poslední dobou se téma mindfulness objevuje stále s větší frekvencí v laické i odborné komunitě. Na pohled velmi přitažlivé téma tak láká se v hektické době zastavit a být všímavý. Debra Burdick má více jak 25 let praxe, během které pracovala na vlastním přístupu k mindfulness technikám. V čem je její kniha unikátní? Zejména je velmi praktická, založená na vědeckých … Celý článek »
Chyba není konec světa
Udělal/a jsi někdy nějakou chybu? Vsadím se, že ano, každý občas chyby dělá, ať chce nebo ne. Dospělí se s tím většinou zvládnou velmi brzy poprat a chybu hodit za hlavu, nebo ji jednoduše napravit. Pro malé dítě to ale může být jiné, mnohem těžší. A přesně proto je tu kniha Chyba není konec světa od … Celý článek »
100 nejlepších her z celého světa pro interkulturní učení
Zahrát si na sto různých her a při tom se stát lepším světoobčanem? Ano – díky nové knize Wilmy Osuji. Cílem knihy je učit děti a kohokoliv, kdo si rád hraje, jak jednat s lidmi s odlišnou kulturou. Autorka předkládá způsob, jak k tomuto cíli dojít, a to díky pestré nabídce her pro různě staré děti, které nabízejí … Celý článek »
Rozhněvaná žena: Objevte potenciál uvolněné energie
Stává se Vám někdy, že se opravdu poctivě naštvete? A jak na to reaguje Vaše okolí? Nebo ještě jinak, zkuste zavzpomínat, jak jste to měla jako dítě. Mohla jste se vztekat a dostávala jste přitom zprávu, že je to v pořádku, že se to někdy stává, jen není dobré u toho někomu ubližovat, popřípadě rozbíjet nádobí, … Celý článek »
Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity
Stalo se vám někdy, že vám byl někdo na první pohled sympatický, skoro jako byste se znali odjakživa? Nebo naopak, že ve vás někdo vyvolává pocity hněvu nebo smutku, aniž byste dost dobře chápali, proč tomu tak je? V psychoterapii jsou již od samých počátků, od dob psychoanalýzy, dobře známé pojmy přenos a protipřenos. Málokdo ale … Celý článek »
Všímavost a soucit se sebou: Proměna emocí v psychoterapii
Všímavost, popřípadě mindfulness, patří v současné době k velmi skloňovaným pojmům v psychologickém prostředí. Předložená kniha využívá poznatky z tohoto přístupu a integruje je do možnosti psychoterapeutické práce s emocemi. Představuje tak možnosti, jak všímavost využít ve prospěch klientů v psychoterapii, ale i k rozvoji vlastní psychoterapeutické praxe. Hlavní pozornost knihy je směrována k pohledu … Celý článek »