Recenze

Miroslav Orel: A co řeknete teď, doktore?

Chcete se dozvědět vědecká fakta o duševních poruchách srozumitelnou a zajímavou cestou? Omrzely vás již stohy popisných knih, připomínající telefonní seznamy? Pak je kniha lékaře a psychologa Miroslava Orla přesně pro vás.

Publikace vychází jako volné pokračování publikace Na Freuda já nemám čas, doktore, ale navzdory tomu, že se vám dostane do rukou až druhý díl, bude vám jistě dobře srozumitelný a třeba i inspirací pro zakoupení dílu prvního.

orel

Zajímavostí knihy je spojení beletristického a naučného stylu. Faktická část se prolíná s vyprávěním, kdy vás bude postava doktora Porsteina doprovázet základy téměř všeho, co jste si dosud v oblasti populárně-naučné psychologie představovali. Od toho, kdo byl Gandalf (ano), až po možný průběh ischemicko-vaskulární demence.

Z mého pohledu vidím mezery v beletristické části, kdy je text, a zejména pak citace postav, místy poněkud kostrbatý, vyskytuje se časté opakování slov, málo synonym, dlouhé popisné části, mnoho frází, gradací, až teatrálnost.

„Odkud ho znám? Kde jsme se viděli? přemítal doktor Porstein. Proč ho ty oči tak přitáhly mezi stovkami jiných? Nevěděl. Jen vnímal zvláštní pocit. Nemohl se od něho a od těch očí odtrhnout. Pocity nás vždycky k něčemu vedou. Žel jim mnohdy nenasloucháme a přehlížíme je. Mohou však být králem v žebráckém hávu, kterému jsme nevěnovali pozornost. Perlou v šedé lastuře, kterou jsme přehlédli nebo si jí mezi ostatními ani nevšimli. „Madam, dovolí váš slovutný manžel, docent čekatel, abych vás cudně políbil?“ … „Ty jsi pořád stejná šprýmař, Martine,“ usmála se Marta, nechala se políbit a polibek opětovala, „jenom mi prosím tě slib, že se nikdy nezměníš.“

V jistých pasážích Orel naopak nechává krásu českého jazyka vyniknout.

„Pokud se nám podaří zahlédnout smysl našeho života, promění nás to. Budeme titíž – a přesto nezůstaneme stejní.“

Čtenáře publikace z tohoto hlediska nicméně jistě může potěšit, neboť mnoho populárně naučných i odborných témat v této oblasti pochází ze zahraničních zdrojů, a tak je třeba je číst v cizím jazyce, anebo nastudovat jejich překlad. Současně se jedná o jedno z mála pop-psychologických děl tohoto typu a o netradiční způsob zachycení informací.

Na stránkách knihy je také možno najít mnoho zajímavých filosofických úvah.

„Každý okamžik v sobě má dimenzi zisku, ztráty a možnosti poučení. Nakonec k nám přichází vše, co potřebujeme.“

Autor srozumitelně popisuje biologické, anatomické i fyziologické poznatky, vhodně je rozvádí a doplňuje obrázky a schématy. Text je tedy přehledně členěn a naučné části dokreslují románové pasáže. Fakta shrnují základní problematiku a pomáhají tak zorientovat se v úvodech do psychického a z části i fyzického zdraví. Proto primárně nedoporučuji knihu čtenářům, kteří se již o psychologii dlouhodobě zajímají. Najdete zde často parafrázované či citované pasáže z Atkinsonové a dalších „alma mater psychologie“, takže by se mohlo stát, že majorita informací pro vás nebude neznámá. Na druhou stranu je publikace jistě vhodná pro první seznámení a kontakt s duševními stavy, chorobami, jejich léčením a přístupy k nim.

One thought on “Miroslav Orel: A co řeknete teď, doktore?

  1. Ještě jednou děkuji za vynikající dvě dopoledne při seminářích pana doktora Orla a paní doktorky Facové. Těším se, až bude možné se při semináři opět setkat osobně.
    Adresa pro doručení knihy: Petr Zbranek, Josefa Hory 7, Jablonec nad Nisou 466 04.
    Co se týká věnování, to di nechám doplnit při osobním setkání, takže prozatím budu šetřit ruku pana doktora a stačí mi podpis.
    děkuji Petr Zbranek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *